فضای سبز چیست؟

فضاهای سبز در واقع سطوحی از زمین‌های مسکونی و شهری هستند که بر اساس اصول و طراحی‌های خاص با استفاده از انواع پوشش‌های گیاهی پوشیده می‌شود تا بتوان محیط را از جنبه‌های مختلفی همچون زیباشناختی، رفاه و آرامش بهبود بخشید. در طراحی و اجرای فضای سبز اهداف مختلفی دنبال می‌شود که به مقدار زیادی به نوع فضای سبز بستگی خواهد داشت. در این نوشتار منظور از فضای سبز بیشتر فضای سبز مسکونی در آپارتمان‌ها و ویلا است.

عوامل مؤثر بر اجرای فضای سبز

همه می‌دانیم که کشور ما ایران روی کمربند گرم و خشک قرار رفته است که به موجب آن میزان بارش‌ها با نوسانان زیادی مواجه است و بر همین اساس نمی‌توان به هر شیوه‌ای به اجرای فضای سبز پرداخت بلکه در طراحی فضاهای سبز در هر اندازه و هر مکانی که باشد باید فاکتورهای مهمی را مد نظر قرار داد

فضای سبز یکی از عناصر اصلی زیبایی خانه یا ویلا، تقویت آرامش فضا و از همه مهم‌تر ارزش ملک است. طراحی فضای سبز خانه بر اساس اصول و قواعد آن اهمیت زیادی دارد و عدم توجه به این اصول می‌تواند تمام تلاش‌های شما را بی‌نتیجه کند.

طراحی فضای سبز باید کاملا مطابق با شرایط و موقعیت محل اجرای پروژه، انتظارات افراد، میزان بودجه و ساختار فضای سبز انجام پذیرد و باید عناصر تشکیل دهنده فضای سبز را  نیز در نظر بگیرید.

باغ ایرانی به باغ‌هایی گفته می‌شود که بر پایه معماری و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله ساختار هندسی، آب و درختان و کوشک میانی و غیره عمدتاً در فلات ایران و مناطق پیرامونی متأثر از فرهنگ آن رواج داشته‌است.

در ادبیات ایران به باغ ایرانی «باغ سرا»، پردیس یا فردوس، بوستان یا بستان گفته می‌شده‌است. واژه باغ ایرانی جدید و ترجمه پرشن گاردن است.[نیازمند منبع]

باغ ایرانی سه ساختار و طراحی منحصر به فرد دارد: اول در مسیر عبور جوی آب قرار دارد. دوم: محصور است با دیوارهای بلند سوم در داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب قرار دارد. این سه مشخصه باغ‌های ایرانی را متمایز می‌کند. در واقع این باغ سراهای ایرانی را جهانگردان اروپائی که مشاهده کردند آن را با مشخصه و نام «پرشن گاردن» وصف کردند.

باغ‌ های زیبای اروپایی ، نقطه کانونی یک باغ سرسبز می‌تواند یک درخت، یک گیاه و یا یک اثر هنری باشد. در سراسر اروپا فرصت‌های زیادی برای تجربه همزمان طبیعت و هنر وجود دارد.

باغ سازی فرانسوی در اوائل قرن شانزدهم میلادی عناصر یا المان های سبک باغ سازی از ایتالیا به فرانسه برده شد.فرانسویان حیاط قصر های بزرگ خود را که به وسیله ی دیوارهای بلند پوشیده شده بود به سبک باغهای ایتالیایی طراحی نمودند.
با پیشرفت دوره رنسانس در فرانسه فرانسویان سبک خاصی برای تزئین باغ های خود یافتند.
در قسمتی از قصر که تابستان ها استفاده میکردند زیبا ترین باغچه هارا احداث نمودند.درختان ودرختچه ها را به اشکال مختلف هرس کرده و درختان را نزدیک به یکدیگر غرس کرده و به شکل دیوار سبز هرس می کردند این کار وقت و دقت فراوانی لازم داشت و نشانه علاقه فرانسویان ان زمان به باغبانی بود.
فرانسویان بر سطوح افقی عظیم با اشکال هندسی بسیار پیچیده گل کاری و چمن کاری کرده و راه های شنی احداث می کردند لذا بیشتر باغ های فرانسوی اگر از بلندی نظاره میشد با شکوه تر و عظیم تر به نظر میرسید.این باغچه هارا ( پارتر) مینامیدند.

باغ انگلیسی نوعی بازگشت به دنیای زیبای کهن داشت. در حقیقت این باغ ترکیبی از نقاشی، شعر، خیال و شکل‌های دیگر از اغراق‌های شخصی بود که عمق ریشه آن تحت تأثیر ادبیات نئوگوتیک قرار داشت.
سبک‌های باغ انگلیسی

باغ‌سازی در انگلستان به دو سبک باغ‌های رسمی و هندسی و باغ طبیعی و آزاد تقسیم می‌شود.

باغ‌‌های رومی ترکیبی از مجموعه درختان زینتی و پوشش‌هایی از گیاهانی مانند مورد و شمشاد ایلکس بوده است. در این باغ‌ها سنگ‌ریزه‌ها و انواع صدف‌های دریائی را برای تزئین به کار می‌بردند و به تدریج در طول تاریخ، کاربرد مجسمه در باغ‌ها و پارک‌های اطراف قصرها مرسوم گردید. در زمان‌های بسیار دور قبل از آنکه اولین باغ توده‌ای در انگلستان بوجود آید، طراحی باغ در ایتالیا، دوره تحولی وسیعی را شروع کرد و سبک مزبور بتدریج تا اوائل قرن شانزدهم به کشورهای مجاور مانند فرانسه برده شد.

بنابراین انواع باغ‌های ایتالیائی خود راهنمائی در قرن پانزدهم و شانزدهم برای احداث باغ‌ها و پارک‌ها در اروپا شد که نوعی گسترش فرهنگ و خصوصیات ایتالیائی را نشان می‌دهد.

باغ ها از طرح بدون عارضه پیروی می کنند و با مواد طبیعی ایجاد می شوند. طراحی محوطه سازی هر عنصر در باغ باید برای یک هدف در آنجا باشدبه عبارت دیگر از تزئینات غیر ضروری باید به هر قیمتی اجتناب شود. باغ مدرن به گونه ای منظم و کاربردی طراحی شده اند. ادغام با معماری ویلا و همچنین با سایر عناصر موجود در نما بخش اساسی درطراحی مدرن باغ است. مبلمان، گیاهان، سازه ها و سایر جزئیات دکوراسیون نقش مهمی در پیکربندی یک باغ مدرن دارند.

باغ ژاپنی نام سبکی خاص از باغ سازی است که در آن از عناصر موجود در طبیعت به نحو شگرفی استفاده می‌شود. معمولاً در ترکیب باغ‌های ژاپنی استفاده از المانهایی چون گلها و گیاهان رنگارنگ و همچنین ترکیب آن با عناصر دیگر مانند برکه‌های کم عمق حصارهای سنگی، نرده‌هایی از جنس بامبو، پلهای چوبی و یا سنگی بر فراز برکه‌ها و جزایر مصنوعی پر از گل و گیاه مرسوم است.

با توجه به این که کشور ژاپن به شکل جزیره می‌باشد، می‌تواند تاثیر پذیری بهتری نسبت به فرهنگهای دیگر مانند فرهنگ غرب داشته باشد.ژاپنی‌ها در طول تاریخ همواره از باغ در آشکار ساختن سیمای هنری خود به طور کامل و مؤثر استفاده کرده اند.

از قرن ۸ تا ۱۱ میلادی طبقه الیت جامعه ژاپن که طبقه اشرافی ژاپن محسوب می‌شد باغ‌هایی احداث کردند که در آنها جزایر، آبشارها و گیاهان طبیعی موجود بود و منظره ای فراتر از باغ را با نام “شاککای shakkai” یا “منظره فرعی” ترکیب کردند . بعدها دیدگاههای ساده”ذن بودیسم Zen Buddhism” در فاصله بین قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی اقدام به کاهش مقیاس باغ‌ها کرده و با حذف گلها و گیاهان، درختان و درختچه‌های همیشه سبز که نشان از زیبایی ابدی داشتند را جایگزین آنها کردند.

بشر از ابتدای خلقت، زندگی خود را در طبیعت آغاز کرده و عناصر طبیعی و اثرات فرح بخش باغ در باورها و فرهنگ عامه مردم از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده است. امروز با صنعتی شدن جوامع بشری و رابطه رو به زوال انسان و طبیعت، نگرانی جدی در رابطه با مسایل روحی و جسمی انسان ها مطرح است.روند زندگی شهرنشینی و صنعتی بر تمام فرایندهای فیزیولوژی، جسمی و روانی انسان اثرات منفی گذاشته است و بسیاری از مشکلاتی که انسان در زمینه اضطراب، افسردگی و خستگی روانیدارد ازنبود ارتباط با طبیعت نشأت می گیرد. مکان های شفابخش در ارتباط با عناصر طبیعت مدت زمانی طولانی پس از برپایی سکونتگاه های بشری، همواره یافت می شد. این مکان ها در قالب رودخانه ای شفابخش،بیشه زار، چشمه های مقدس، یک صخره با غار خاص یا درختی مقدس برای مردم دیده می شد. با گذشت زمان ایده شفابخشی و باغ های شفابخش مطرح شد. این باغ ها با کمک برقراری رابطه انسان با طبیعت به برطرف کردن معضلات روحی انسان ها کمک کرد. ایده باغ های شفابخش ایده ای دیرپا و کهن است و مکانی است که در آن سلامت روح و روان آدمی به واسطه ارتباط با عناصر طبیعت فراهم می شود. در این میان باغ ایرانی نیز به عنوان نمونه ای از مناظر شفابخش مطرح است که در آن به واسطه به کارگیری حواس انسان، از طریق الگوهای شکل گیری باغ، حس آرامش و آسایش به انسان القا می شود. باغ ایرانی با به کارگیری حس بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه برای درک محیط پیرامون، انسان را در محیطی فارغ از هرگونه تنش و فشار عصبی قرار می دهد و حضور در منظری سلامت ساز را برای او فراهم می کند.

کشاورزی ارگانیک یک سیستم تولید است که از مصرف کودهای معدنی مصنوعی، مواد شیمیایی سنتز شده (کود، سموم، داروهای دامپزشکی، هورمونها)، دستکاری های ژنتیکی، تنظیم کننده های رشد و افزودنی ها، گازها، تابش اشعه ها و غیره اجتناب می ورزد و از روش هایی مانند: تناوب زراعی، کود زیستی (بقایای گیاهی، کودهای دامی کاملا پوسیده، پسمانده های آلی)، کنترل بیولوژیک، کمپوستها، حشرات سودمند، میکرو ارگانیزم های مفید و غیره برای حفظ تعادل استفاده می کند. گسترش این شیوه به ویژه پس از تشدید حساسیت ها نسبت به موضوعات زیست محیطی کشاورزی، رشد فزاینده ای یافت.

امروزه کشاورزی ارگانیک به سرعت در حال رشد و گسترش می باشد و بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی، توسعه آن را (تا حدود ۲۰ درصد محصولات باغی) در برنامه های اجرایی خود قرار داده اند و در آینده ای نه چندان دور مهمترین و اصلی ترین مشخصه حضور در بازارهای جهانی به ویژه برای محصولات باغی، عرضه محصولات عاری از ترکیبات شیمیایی و ارگانیک خواهد بود.

طراحی فضای سبز، طراحی محوطه، طراحی و اجرای لنداسکیپ آن چیزی است که ما در آن تحصیل کرده ایم و تخصص و مهارت داریم. ما زیباترین و منحصرترین محوطه ها و فضاهای سبز را بر اساس نیاز شما طراحی و اجرا می کنیم.
با تیمی کامل از مهندسین و کارشناسان ارشد معماری، لند اسکیپ، کشاورزی و باغبانی، برق و تاسیسات.

  • طراحی محوطه و فضای سبز (Landscape) با استفاده از نرم افزار های روز دنیا به صورت پلان راندو و سه بعدی.
  • طراحی و احداث انواع باغ و باغچه (باغ ژاپنی، باغ صخره ای، باغ آبی، باغ اروپایی، باغ ایرانی و مدرن و کلاسیک)
  • طراحی و احداث محوطه و فضای سبز (روف گاردن ) بر روی پشت بام و تراس و پنت هاووس با بهره گیری از تکنولوژی و دانش روز دنیا.
  • طراحی و اجرای آبنما، استخر، برکه، آبشار های زیبا و رویایی.
  • طراحی و ساخت انواع سازه چوبی و فلزی (آلاچیق، پرگولا، سایه بان، پل، کلبه، رواق، داربست، نیمکت، فلاورباکس)

       

       

متخصصان حرفه ای ” ما” پس از بازدید از محل، اقدام به طراحی فضای سبز می‌کنند. سپس بر اساس سلیقه شما، امکانات محل موردنظر و پیشنهادات حرفه ای خود، کار طراحی را آغاز می‌کنند. طراحی‌های صورت گرفته طبق آخرین متد طراحی فضای سبز است.

  • استفاده از لوازم و متریال باکیفیت بالا در اجرای فضای سبز
  • انتخاب فرد متخصص و باتجربه در زمینه طراح فضای سبز
  • برآورد هزینه‌های معقول و متناسب با بودجه مشتری
  • همکاری با فرد متخصص و حرفه ای برای محوطه سازی و اجرا

حضور آب در فضای زندگی ما از گذشته های دور پر نقش بوده است. همه ی ما  آرامش و لطافت خانه ای حیاط دار قدیمی با حوض سر زنده ی میانیشان را به خاطر داریم، شاید شما هم مثل من در آروزی داشتن یکی از این خانه ها هر روز به آپارتمان تان بازمی گردید!                                                                                                                         

       

وقتی استخر ویلا شما در فضای بیرونی واقع است محوطه ی اطراف این استخر حتما نیاز به طراحی دارد. این طراحی می تواند شامل فضای سبز، آلاچیق و یا سایر طراحی های محیطی باشد. توجه داشته باشید که طراحی محیطی شما فقط جنبه ی زیباسازی نداشته باشد بلکه هدفمند نیز باشد و کاربرد نشستن، استراحت و… را برای به وسیله ی آن ها در فضا ایجاد نمایید.

هیچچیزی نمی‌تواند بهتر از یک حیاط رؤیایی به همراه پرگولا، آلاچیق و … برای جمع شدن در کنار خانواده یا دوستان باشد. به این فکر کنید که دریکی از آخر هفته‌های تابستان به همراه دوستان خود نشسته‌اید و از خاطرات قدیمی خود یاد می‌کنید.یکی از سازه‌هایی که کمک شایانی به این حس زیبا خواهد کرد پرگولا نام دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پرگولا و آلاچیق یکی هستند درصورتیکه اینگونه نمی‌باشد. البته این نوع سازه‌ها دارای ۳ دسته کلی هستند که پرگولا، آلاچیق و گزبو نام دارند.

                                                                   

شما میتوانید با ایجاد یک آلاچیق، پرگولا یا سایه بان در حیاط، پشت بام یا پاسیو استفاده صحیحی از فضاهای تفریحی خانه خود بنمایید و به آنها ارزش بیشتری بدهید. یک آلاچیق با سقف منحنی و یا طاق ضربی در محیط بیرونی میتواند باعث افزودن عشق و شخصیت و کلاس به حیاطتان شود، مضاف بر اینکه یک صحنه گرم و صمیمانه بیافریند. میتوانید گلهایتان را زیر این آلاچیق و سایه بان پرورش دهید و نیز میتوانید شام را با دوستان و اعضای فامیل با آرامش صرف نمایید و از منظره باغ لذت ببرید. لحظات خوبی را با مهمانانتان مشغول تفریح و شب شعر شوید.

اضافه کردن آلاچیق سبب بهبود محوطه بیرونی خانه تان میگردد و در افزایش ارزش ملک تاثیر داشته و همچنین تحسین همسایگان و مهمانانتان را در پی دارد.

المان شهری ، سازه ای از ترکیب شکلهای هندسی ، حجم ها ، منحنی ها و فرم های مختلف که در کنارهم یک حجم منظم را تشکیل می دهد.

تا خاطره ای خوش ، تاریخی پر افتخار یا ایجاد حس خوبی از نشاط و آرامش برای شهروندان تداعی کند.

المان شهری ،نمادی تلفیق از هنر، صنعت و معماری تا مفهومی خاصی را به مخاطب برساند و آن را به تفکر وادارد. المان‌های شهری از جمله

عناصر مهم در زیباسازی شهری محسوب می‌شوند. ویژگی دیگر این نماد ها ایجاد یک فضای زیبا در سطح شهر،تا قسمتهای مختلف شهر ها را

از حالت یکنواختی و تکراری خارج نمایند.

-انتقال پیامهای ارزشمند و مفاهیم معنوی              -هویت بخشی به فضاهای شهری                   -ایجاد تصویر ذهنی

                 

               

طراحی المان شهری به دلیل آنکه هویت و فرهنگ یک منطقه را به نمایش می گذارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. المان های شهری تلفیقی از رنگ، اجزای سازه ای، حجم، فرم، اشکال هندسی و عناصر تزئینی هستند. این نماد ها ممکن است برگرفته از رویدادی تاریخی در محل مورد نظر باشند و یا به نکته ای خاص در آن مکان اشاره کنند. چه بسا بعد از گذشت سال ها، همین مجسمه و نماد ها به اثری تاریخی تبدیل شوند. به همین دلیل با بررسی نوع طراحی المان شهری در یک منطقه، می توان نسبت به آن محیط، فرهنگ و هویت مردمانش شناخت پیدا کرد. از سویی دیگر نصب المان شهری باعث می شود که شهروندان و توریست ها با محیط ارتباط بهتری برقرار کنند.

طراحی المان شهری لازم است زیبا و دارای تعادلی پایدار باشد. این عناصر جذاب در شهر خود نمایی کرده و به نمادی سمبلیک تبدیل می شوند. طراحی المان شهری در هر منطقه، با توجه به ویژگی ها و هویت آن مکان صورت می گیرد.

نورپردازي محوطه (Landscape Lighting)

نورپردازی  محوطه  یا نورپردازی  فضای‌سبز به استفاده از نورپردازی فضای خارجی در مناظر عمومی  و باغ‌های خصوصی به منظور تقویت اهدافی چون ایمنی، حس زیبایی‌شناسی شبانه، امکان دسترسی، برقراری امنیت، مسائل تفریحی و ورزشی، و کاربرد آن در رویدادهای اجتماعی اشاره دارد.

” نورپردازی محوطه“ طیف وسيعی از انواع محيط‌های بيرونی مانند محوطه‌های طبيعی و یا مصنوعی را شامل می‌شود.

                          

یکی از اهداف دیگر نورپردازی فضاهای سبز و پارک ها به رخ کشیدن زیبایی و جذابیت پوشش های گیاهی پارک ها مثل درختان و آب نما ها و دیگر عناصر طبیعی در شب است. با استفاده از نورپردازی مناسب می توان توجه افراد را به قسمت های زیبای پارک جلب کرد یا حتی می توان قسمتی از فضا را که توجه کمتری به آن ها می شود را با نور مصنوعی برجسته کرد و توجه ها را به آن قسمت جلب کرد.

برای نورپردازی پوشش های گیاهی، باید به موقعیت مکانی این گیاهان و درختان نسبت به مسیرها و چگونگی بازتاب دادن نور به چشم کاربران توجه کرد. در واقع گیاهانی که نزدیک مسیر هستند به مراتب به شدت روشنایی بیشتری نسبت به گیاهانی که از مسیر دور تر هستند نیاز دارند. لذا برای گیاهانی که از مسیر دورترند از چراغ هایی که قدرت کمتری دارند استفاده می شود.

مسئله ی زیست محیطی بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که باید مراقب بود تا از نور در نورپردازی فضاهای سبز بیش از حد استفاده نشود. چرا که این امر در چرخه ی رشد گیاهان تاثیر به سزایی دارد و میتواند با تغییر در سرعت رشدشان، به آن ها آسیب برساند و باعث ضعیف تر شدن آن ها در هوا های سرد و گرم شود.

دیوار سبز یا دیوار زنده دیواری است که بخشی از آن یا تمام آن دارای پوشش گیاهی است. دیوارهای سبز مبتنی بر شرایط ممکن است در محیط داخل یا خارج از ساختمان نصب گردد. هم چنین تکنیک‌ها و روش-های مختلفی وجود دارد که می‌توان دیوارهای سبز را در ابعادهای متفاوت به منظور فضاسازی محوطه داخلی یا نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد.

دیوارهای سبز همچنین به صورت دیوارهای زنده، دیوارهای زیستی، باغ‌های عمودی یا بطور علمی VCWV (دیوارهای پیچیده گیاهی عمودی) نامیده می‌شوند. دیوار سبز دیوار آزاد یا ایستاده‌ای است که به‌طور نسبی یا به‌طور کامل با پوشش گیاهی پوشیده شده‌است.

دیوارهای سبز بسیار با شکوه هستند؛ کاربرد آن‌ها در بام سبز نمای دلنشینی را ایجاد می‌نماید که صرف نظر از مزایای زیست‌محیطی اش، همگان می‌توانند از آن لذت ببرند

               

انتخاب گیاهان مناسب برای ایجاد یک  دیوار سبز  GREEN WALL با دوام از کلیدی ترین نکات می باشد، گیاهانی که انتخاب می شوند باید داری شرایط ایده آل و مقاوم در برابر تابش مستقیم خورشید، بارندگی، سرما و گرما باشند و در عین حال زیبایی خاصی به دیوار سبز (Green Wall) ببخشند اما نکات زیر نیزبه صورت عمومی باید مد نظر قرار گیرد.
موقعیت اقلیمی و اکولوژیک سایت شامل نور، دما، رطوبت محیط و …: عواملی همچون شدت نور، رطوبت محیط، حرارت، میزان و کیفیت آب در دسترس جهت آبیاری، شدت وزش باد، ارتفاع محیط و خاک و … در انتخاب گونه‌ های مناسب مؤثر هستند. بررسی گونه های مختلف گیاهی به لحاظ بصری و زیبایی شناختی: توجه به عواملی همچون تنوع رنگی، غنای بویایی، فرم، خزانپذیری و … در زیبایی بصری دیوار سبز بسیار مؤثر میباشد.

انتخاب گیاهان همیشه سبز: این آیتم متأثر از اقلیم می باشد. به این معنی که در اقلیم های سرد و خشک استفاده از گیاهان پوششی با تراکم بالا که نفوذ تابش خورشید را در بین برگها کاهش می دهد توصیه نمی گردد.

متخصصین و طراحان ما با تکیه بر تجربه چندین ساله و اجرای پروژه های مختلف دکوراسیون سبز مفتخر است با ارائه خدمات مشاوره، طراحی و اجرای دیوار سبز و همچنین ارائه خدمات مهندسی نظیر تهیه نقشه های اجرایی دو بعدی و سه بعدی و … شما را برای رسیدن به بهترین نتیجه همراهی نماید.

روف گاردن یا باغ بام، در تعریف عامیانه به فضای سبز روی پشت بام گفته می شود که فضای سبز بر روی سقف (پشت بام، حیاط) اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام شکل گرفته باشد. روف گاردن یا در زبان فارسی باغ بام، این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و شما بتوانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد.

روف گاردن  به مساحت قابل ساخت یک پروژه افزوده، و مکان جدیدی برای اجتماع درون محیطی فراهم می آورد. که این امـر در سالهای اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان گردیده است.

در طراحی روف گاردن و ساخت باغ بام، المان های مختلفی چون انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب های اشباع، باربیکیو آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن، مورد استفاده قرار می گیرند.

طراحی روف گاردن یا باغ بام شامل دو مرحله عمرانی (اجرای ایزولاسیون و زهکشی) و لنداسکیپ (پوشش گیاهی خاصو تجهیزاتی مانند آلاچیق، باربیکیو، آبنما) می باشد. استفاده از مصالح نوین ژئوسنتتیک مانند ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل در تسریع، کاهش هزینه ها و بالا بردن ایمنی سیستم ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون بام بعنوان یکی از اساسی ترین اجزاء ساختمان، تخصص مهندسین ما می باشد.

                         

روف گاردن با ایجاد محیطی مفرح و زیبا در ارتفاع با مناظری متفاوت از آنچه بطور معـمول می بینیم، آن هم در فضای گمشده ای از ساختمان که تاکنون بلااستفاده به نظر می رسیده است، بدون شک ایده جالب و منحصر به فرد به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بـنا و ساختمــان خواهـد بود از دیدگاه مهندسی سازه، طراحی ساختمان با باغ بام منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می گردد.

 

با توجه به مطالعات صورت گرفته، گیاهان یک فضای اطراف خود یک محیط دراماتیک به وجود می آورند که آرامش بخش تر خواهد بود. بعلاوه وجود گیاهان در افراد ایجاد حس مثبت و حس رضایت خاطر می کند و افراد را به انسان های خوش بین تری تبدیل می کند. در این مورد، استفاده از گیاهان در فضای داخلی باعث کاهش استرس، افسردگی و خشم می شود.

آیا باور می کنید که وجود گیاهان در فضای زندگی شما می تواند باعث بهبود توانایی های ذهن شما شود؟  گیاهان با افزایش تمرکز و بهبود حافظه، توانای ذهن را بهبود بخشیده و منجر به دستیابی بهتر به اهداف می شوند. بعلاوه حضور گیاهان باعث افزایش توجه و آگاهی شده و در میان اعضای خانواده صلح و نظم بیشتری برقرار می کنند.

       

معماری سبزGreen Architecture) یا معماری پایدار یکی از گرایش‌ها و رویکردهای نوین معماریاست که در سال‌های اخیر مورد توجه عده زیادی از طراحان و معماران معاصر جهان قرار گرفته‌است. این معماری که برخاسته از مفاهیم توسعه پایدار می‌باشد در پی سازگاری و هماهنگی با محیط زیست یکی از نیازهای اساسی بشر در جهان کنونی است. هدف از ایجاد ساختمان‌های سبز بهبود یافتن آب و هوا، جلوگیری از اتلاف انرژی مصرف شده جهت سرمایش و گرمایش و جلوگیری از اثرات منفی ساخت و ساز بر محیط زیست است. قبل از هر چیز که یک ساختمان سبز خلق شود مانند هر چیز دیگر به یک خالق احتیاج دارد. این موضوع یعنی ایجاد ساختمان سبز به سلامت فردی که در آن و در محیط اطراف آن زندگی می‌کند کمک خواهد کرد و از او پشتیبانی خواهد کرد و از او پشتیبانی خواهد کرد و باعث رضایت مندی و سودمندی آنان خواهد شد. این موضوع نیازمند کاربرد با دقت استراژی‌های تصدیق شده در معماری است استفاده از طبیعت بادوام و منبع مواد با کفایت و تکیه بر خورشید برای استفاده‌های گرمایی و نیروی برق و روشنایی روزانه و دوباره استفاده کردن از ضایعات یک اتحاد و یکپارچه‌سازی ساختمانی ظریف این استراژی‌ها را تولید می‌کند. البته باید توجه داشت که تبدیل فرهنگ بشر به یک پایه و تغییر ساختار اساسی روح و سرشت انسان بستگی دارد.

فهرست
error: راست کلیک بسته است !!

کلیه حقوق این سایت متعلق به کلینیک ماندگار می باشد. طراحی سایت و سئو توسط تیم ابر ای تی